VERDENT sp. z o.o. realizuje projekt pn. Opracowanie systemu wierteł stomatologicznych do kompleksowej obróbki zęba z elementami charakterystycznymi dla wierteł inteligentnych drogą do podniesienia innowacyjności firmy Verdent, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 1.1 „Projekty B+R przedsiębiorstw”, Poddziałania 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Celem projektu jest podniesienie innowacyjności i konkurencyjności Verdent Sp. z o.o. poprzez opracowanie innowacyjnej w skali międzynarodowej inteligentnej rodziny wierteł dentystycznych.
Verdent, w ramach realizacji projektu, opracuje system wierteł stomatologicznych do kompleksowej obróbki zęba począwszy od obróbki wstępnej aż do kanału korzeniowego. Wśród wierteł wchodzących w skład tego systemu, w jego części odpowiedzialnej za obróbkę zębiny, znajdą się rozwiązania cechujące wiertła inteligentne, które dzięki swoim właściwościom (poddawanie się tkance zdrowej a agresywność do tkanki chorej) oszczędzać będą zdrową część zęba. W ramach projektu firma Verdent zaprojektuje, wykona i przeprowadzi badania mające dać odpowiedź, które z przyjętych w fazie koncepcyjnej rozwiązań w stopniu najpełniejszym spełnia jej oczekiwania. Zaprojektowanych i wykonanych zostanie kilka rodzin wierteł o różnym przeznaczeniu – obróbka wstępna zęba, praca w zębinie, praca w kanale korzeniowym – przy czym każda z nich zostanie wykonana w kilku wariantach. Każda z nich zostanie poddana badaniom mającym dać odpowiedź, która posiada najkorzystniejsze cechy. Badana będzie ich agresywność, trybologia. Całość badań zostanie przeprowadzona jako realizacja celów, którymi są: opracowanie nowego systemu wierteł służącemu kompleksowej obróbce zęba począwszy od obróbki wstępnej aż do strefy korzenia, dalszy rozwój działu naukowo-badawczego Firmy jak również rozwój kompetencji badawczych pracowników Spółki. Opracowany system zostanie wdrożony do produkcji.
Wartość projektu: 3 140 413,60 zł
Wkład Funduszy Europejskich: 2 491 486,16 zł